Zasady rekrutacji do Przedszkola w Książkach

Znowelizowana ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156), wprowadziła nowe zasady rekrutacji do przedszkoli.

 

KRYTERIA USTAWOWE W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM

 

Nowelizacja ustawy zakłada, że do publicznego przedszkola przyjmowani będą kandydaci zamieszkali na obszarze Gminy. W przypadku większej liczby kandydatów niż wolnych miejsc w przedszkolu przeprowadza się kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego.

Postępowanie rekrutacyjne odbywa się wyłącznie na wolne miejsca (art.20w ust.1 w/w ustawy ) na pisemny wniosek rodzica (art.20a ust.1 w/w ustawy)- złożony u dyrektora przedszkola (art.20s ust.1w/w ustawy).

  1. W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego będą brane pod uwagę łącznie następujące kryteria :
L.p. Kryteria Liczba

Pkt

Dokumenty
1. wielodzietność rodziny kandydata 10 oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata
2. niepełnosprawność kandydata 10 orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.)
3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata 10
4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata 10
5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata 10
6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie 10 Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem
7 objęcie kandydata pieczą zastępczą 10 dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm.)

Kryteria mają jednakową wartość.

– Wielodzietność rodziny – oznacza rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci.

– Samotne wychowywanie dziecka – oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko
z jego rodzicem.

  1. W przypadku uzyskania przez kandydatów wyników równorzędnych lub jeżeli po zakończeniu pierwszego etapu przedszkole będzie dysponowało nadal wolnymi miejscami, przeprowadzony zostanie drugi etap postępowania rekrutacyjnego.

Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego będą brane kryteria określone
w uchwale Nr XIV/74/16 Rady Gminy w Książkach z dnia 29 stycznia 2016 r. Kryteria, które będą brane pod uwagę:

L.p. Kryteria Liczba

Pkt

Dokumenty
1. Oboje rodziców (prawni opiekunowie) pracują zawodowo, prowadza gospodarstwo rolne lub studiują w systemie stacjonarnym albo kandydat jest wychowywany samotnie przez jednego rodzica (opiekuna prawnego) pracującego lub studiującego w trybie stacjonarnym 10 Oświadczenie o wykonywaniu pracy/ prowadzeniu gospodarstwa rolnego
2. W przedszkolu/ szkole obowiązek szkolny spełnia rodzeństwo kandydata 5 Oświadczenie o uczęszczaniu rodzeństwa do przedszkola/szkoły
3. Miejsce pracy rodziców (opiekunów prawnych) znajduje się w pobliżu przedszkola 3 Oświadczenie potwierdzające ubieganie się o przyjęcie dziecka do przedszkola zlokalizowanego najbliżej miejsca pracy
4. W obwodzie przedszkola zamieszkują krewni dziecka (babcia, dziadek) wspierający rodziców (opiekunów prawnych) w zapewnieniu mu należytej opieki 2 Oświadczenie potwierdzające zamieszkiwanie krewnych kandydata w obwodzie przedszkola
5. dochody rodziców 1 Oświadczenie o dochodach

 

Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w przedszkolu nie biorą udziału w rekrutacji – rodzice składają jedynie corocznie deklarację dotyczącą dalszego uczęszczania dziecka do przedszkola.

Kandydaci zamieszkali poza Gminą Książki mogą zostać przyjęci do przedszkola jeżeli po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego będą wolne miejsca w przedszkolu. Obowiązywać będą zasady rekrutacji jak dla dzieci z terenu Gminy Książki.

Wszystkie oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie zobowiązany jest do zawarcia w nim klauzuli następującej treści : „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Wzory wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola i deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego będą dostępne w sekretariacie i na stronie internetowej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Książkach oraz na stronie BIP Urzędu Gminy Książki.

TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO, TERMINY SKŁADANIA DOKUMENTÓW ORAZ TERMINY POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJACEGO OKREŚLONO W ZAŁĄCZNIKU NR 1 DO ZARZĄDZENIA NR 7 WÓJTA GMINY KSIĄŻKI Z DNIA 29 STYCZNIA 2016 R.

POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
Dzień podania do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do przedszkola.
Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
Rodzic kandydata może wnieść odwołanie do dyrektora Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Książkach w terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia.
Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

Książki, 22.02.2016 r.

Uchwała nr XIV/74/16 Rady Gminy w Książkach z dnia 29 stycznia 2016 r.

Zarządzenie nr 7 Wójta Gminy Książki z dnia 29 stycznia 2016 r.

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian